«ΒΡΑΒΕΙΑ 2016»

7o Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Κορινθίας Πελοποννήσου

ΓΕΦΥΡΕΣ” 2016

Η αυλαία έκλεισε για το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου “Γέφυρες” εχθές με μια σεμνή τελετή στη κατάμεστη αίθουσα του Βουλευτικού στο Ναύπλιο. Την τελετή παρουσίασε η ηθοποιός Ελένη Πετροπούλου. Το οπτικοακουστικό μέρος επιμελήθηκε ο Σωκράτης Λαμπρόπουλος, Διευθυντής Σπουδών στα Εργαστήρια Ελεύθερων Σπουδών GLOBAL ARTS στη Κόρινθο.

Η ιδρύτρια, σκηνοθέτις και διευθύντρια του διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου “Γέφυρες” κα Πέτρα Τερζή ευχαρίστησε θερμά τους χορηγούς και υποστηρικτές της φετινής διοργάνωσης, τον Δήμο Ναυπλιέων, το ΔΟΠΠΑΤ, τον μαέστρο της φιλαρμονικής του Δήμου Ναυπλιέων και του γυναικείου φωνητικού συνόλου “Συμφωνία” κ. Θεοδόση Αντωνιάδη, τον μαέστρο της παιδικής χορωδίας ΔΟΠΠΑΤ κ. Γιάννη Νικολόπουλο, το οινοποιείο Κορωνιώτης που προσέφερε τα δώρα στους συμμετέχοντες σκηνοθέτες, τον όμιλο ξενοδοχείων κι εστίασης Ηλιάδη, Ιππολύτη, Ναυσιμέδων και 3sixty, το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου για το αφιέρωμα στο σύγχρονο ασπρόμαυρο ελληνικό κινηματογράφο, το τμήμα θεατρικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, το Cine Nafplio, τους συντελεστές στο Κινηματογραφικό Εργαστήρι Πήγασος -τον διευθυντή φωτογραφίας Νεκτάριο Σουλδάτο, το ΙΕΚ ΑΚΜΗ και τον σκηνοθέτη Αντώνη Κόκκινο-, τον Τζίμη Ευθυμίου και τους 34 καλλιτέχνες της πολιτιστικής ομάδας “Όρίζοντας Γεγονότων” που συμμετείχαν στην εικαστική έκθεση Γέφυρες”, τους γραφίστες Αλέξανδρο Πολιτάκη και Ελένη Τολιοπούλου για τις γραφιστικές εργασίες και τον Γιώργο Μακρίδη για τη φωτογραφία του φεστιβάλ, τον Μart Raukas για την μουσική επένδυση του τηλεοπτικού σποτ, την ηθοποιό Ολύνα Ξενοπούλου για την εκφώνηση, τον Μάνο Σταθόπουλο για την τεχνική κι ηχοφωτιστική κάλυψη των προβολών, των παράλληλων εκδηλώσεων και της τελετής λήξης καθώς και τις εθελόντριες που ήταν η ψυχή του φεστιβάλ τόσο πριν την έναρξη όσο και κατά την διάρκειά του. Επίσης τους χορηγούς επικοινωνίας ΕΡΤ 2, ΕΡΤ Περιφέρεια, Αργολικές Ειδήσεις, DRT TV, Arena News Πελοποννήσου και Περαία Χώρα Radio News. Στην απονομή βραβείων συμμετείχαν οι Γιώργος Νικολόπουλος-μαέστρος, Αλεξία Δρίτσα-δημοσιογράφος, Θεοδόσης Σπαντιδέας-Πρόεδρος του Προοδευτικού Συλλόγου “Ο Παλαμήδης”, Ιωάννης Καραπανάγοςδημοσιογράφος, Ζανέτ Ούντκριχτ και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Μάριος Φιρφιλιώνης και Κωνσταντίνος Ρούτουλας

Έγινε η προβολή των δύο ταινιών μικρού μήκους παραγωγή του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου “Πήγασος” του φεστιβάλ, “Το Πάρτυ” και “Ανοχή ή Φυγή”.


Βραβεία

Την Κριτική Επιτροπή των ταινιών μικρού μήκους αποτελούν οι Γιώργος Τζαβάρας-σκηνοθέτης, Σωκράτης Λαμπρόπουλος-εικαστικός, Δημήτριος Βασιλειάδης-σινεφίλ, Μάνος Σπιτάλας-σπουδαστής Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Παν/μίου Πελοποννήσου και Γιώργος Λαμπρόπουλος, μουσικός και σινεφίλ.

 

Α) Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων

“Αγρινούι”, Αλέξης Χαβιάρας, 2016, 20′, Κύπρος

Β) Ταινίες Τεκμηρίωσης

Ειδική Μνεία 

για το Κοινωνικό μήνυμα της μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης

«Ιστορίες σε Αναμονή» του Δημήτρη Πανέλη, 2016, 13′, Ελλάδα

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης

Dirty Roses”, Πέτρα Τερζή, 2016, 5′, Ελλάδα

 

Γ)  Βραβείο «Εμείς Μπορούμε» -Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες

Τα Γενέθλια” – Δημήτρης Κατσιμίρης, 2016, 13′, Ελλάδα

Δ) Ταινίες Μικρού Μήκους

  1. Βραβείο καλύτερης ελληνικής ταινίας μικρού μήκους : 

Εμένα ο Γιός μου, Χάρης Καραουλάνης, 2016, 7′, Ελλάδα

  1. Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα:  

Τοίχος Mark Sargent , Mάγια Τσαμπρού , Χάρης Τσαμπάς, 2015, 13′, Ελλάδα

  1.  Καλύτερη ταινία καλλιτεχνικού ενδιαφέροντος (Best Art Film)

Hugo – Theo Pavlou, 2016, 12′, Αγγλία

 

Ε) Βραβείο “Καλύτερη live εμφάνιση για soundtrack” ταινίας που συμμετέχει στο φεστιβάλ στο συγκρότημα Deadbeat Escapement για την ταινία μικρού μήκους «Fragmenta«- Ηλίας Χαρίσης, 2016, 6′, Ελλάδα.

ΣΤ)  11 Ταινίες Μεγάλου Μήκους διαγωνίζονται για τον   «Χρυσό Πήγασο»

Η φετινή VIP κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τους:

1. Vivek Singhania – παραγωγός, σεναριογράφος, σκηνοθέτης από την Ινδία

2. Bill Butler – Χολυγουντιανός διευθυντής φωτογραφίας, (Jaws by Steven Spielberg (1975), Rocky II (1979), Rocky III (1983), Rocky IV (1985), Grease (1978)κ.ά.

3. George F Roberson – παραγωγός ταινιών από τις ΗΠΑ

4. Wang Jingguang – βραβευμένος σκηνοθέτης από την Κίνα κι εκπρόσωπος κινεζικής τηλεόρασης

5. Δημήτρης Καλαντίδης – δημοσιογράφος, κριτικός κινηματογράφου

6. Γιώργος Τζαβάρας σκηνοθέτης

7. Ντέπυ Βρεττού – συντονίστρια διεθνών συμπαραγωγών της ΕΡΤ

1η Ειδική Μνεία

Ειδικά εφέ στον Γιάννη Στραβόλαιμο για την πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους «Τo Κάλεσμαwakening«, ΗΠΑ

2η Ειδική Μνεία

Για την παραγωγή στην πρώτη του ταινία μεγάλους μήκους «Dreams of a Shadow» του Νικήτα Μπάλα, Αυστραλία

1.     Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής σε ταινία μεγάλου μήκους: “Lucky Stiff” Stephen Marsh, ΗΠΑ

Υποψηφιότητες: “Αόρατος/Invisible” – Δημήτρης Αθανίτης και “Swing Away”Κατερίνα Ζουράρη

2.     Βραβείο καλύτερων σκηνικών και  κοστουμιών σε ταινία μεγάλου μήκους: 

Σκηνικά: Beth Wooke / Κοστούμια: Duridha Wood “Lucky Stiff”, HΠΑ

Υποψηφιότητες: “Capsule”Hilary Wili and

Outopia” Σκηνικά: Βασιλεία Βακιρτζή. Τμήμα Εικαστικών κι Εφαρμοσμένων Τεχνών Παν/μίου Δυτ. Μακεδονίας. Κοστούμια: Πάρης Κουκουλόπουλος και Εύη Χλιαρά.

Sets: Vasilia Vakirtzi. Applied and Visual Arts department in University of West Macedonia.

Costumes: Paris Koukoulopoulos and Evi Chliara.

3.     Βραβείο καλύτερης μουσικής επένδυσης σε ταινία μεγάλου μήκους : Outopia” – Γιάννης Παπαδημητρίου, ερμηνεία τραγουδιού τίτλων Ελένη Βουδουράκη

Υποψηφιότητες: “Lucky Stiff”Jordan Seigel και “Αόρατος/Invisible” – Papercut

4.     Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ: Αόρατος/Invisible” – Σταμάτης Μαγουλάς, Ελλάδα

5.     Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου σε ταινία μεγάλου μήκους:  Θόδωρος Μαραγκός “Πως να Σωπάσω?” – ΗΠΑΥποψηφιότητες: “Lucky Stiff – Trudy Ship και “Swing Away” Λάμπης Χαραλαμπίδης

Υποψηφιότητες: “Αόρατος/Invisible” – Δημήτρης Αθανίτης & Γιώργος Μακρής και Psychoromantic”Wataru Shibata

6.        Βραβείο Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους :  Viktoria Miller “Swing Away-ΗΠΑ

Υποψηφιότητες: Γαρυφαλλιά Φώτου – “How to stay Silent και Nikki James – “Lucky Stiff”

7.     Βραβείο Δεύτερου Ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους: Χρήστος Μπενέτσης – “Αόρατος/Invisible”, Ελλάδα

Υποψηφιότητες : Πέτρος Ζαμπάκας- “Το Κάλεσμα/Awakening” και Jason Alexander – “Lucky Stiff”

8. Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους  :  Το μοιράζονται οι Pamela Shaw“Lucky Stiff”, ΗΠΑ και Shannon Elizabeth “Swing Away”, ΗΠΑ

Υποψηφιότητες: “Swing Away” – Shannon Elizabeth και “Αόρατος/Invisible” – Nikol Drizi

9.     Βραβείο Πρώτου Ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους: Γιάννης Στάνκογλου – Αόρατος/Invisible” – Ελλάδα

Υποψηφιότητες: “Capsule” – Edmund Kingsley , “Outopia” – Νίκος Κουρού

10.     Βραβείο Φωτογραφίας σε ταινία μεγάλου μήκους: Γιάννης Δασκαλοθανάσης – Swing Away, ΗΠΑ.

Υποψηφιότητες: “Lucky Stiff” Greg Gardiner και “Αόρατος/Invisible” – Γιάννης Φώτου

11.   Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους : Δημήτρης Αθανίτης – “Αόρατος/Invisible”, Ελλάδα

Θόδωρος Μαραγκός – “Πως να Σωπάσω?” και Michael Nickles “Swing Away”

12.   Χρυσός Πήγασος : LUCKY STIFF Christopher Ashley, ΗΠΑ


«ΒΡΑΒΕΙΑ 2015»

ΒΡΑΒΕΙΑ / AWARDS –  2015
6o Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ “ΓΕΦΥΡΕΣ” 2015
Βραβεία
Α) Βραβείο «Εμείς Μπορούμε» / Best «We Can Do» Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες
Eυχαριστώ για την αποδοχή/Τhank you for accepting me, Nίκος Κουρού/Nikos Kourou, Ελλάδα/Greece, 24′, 2015

Β) Ταινίες Τεκμηρίωσης/ Documentaries
Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης / Best documentary
TIKOTIN – Μια ζωή αφιερωμένη στην Ιαπωνική Τέχνη/A life devoted to Japanese Art, Santje Kramer, Ολλανδία/Netherlands, 2013, 77′
Best Dance film
Η Κυρία με τα Μαύρα/The Lady in Black, Lisa Boerstra, Ολλανδία/Netherlands, 2015, 65′
Γ) Ταινίες Μικρού Μήκους
1. Τιμητική μνεία για το σενάριο στην πρώτη ταινία μικρού μήκους Πιάσε μου το χέρι στις Ελένη Κόντη και Δώρα Μαδαρού.

2. Καλύτερη Φωτογραφία σε ταινία μικρού μήκους/Best Cinematography in a Short Film:
Shadow forest, Andrej Cichocki, Πολωνία/Poland, 14’, 2014

3. Καλύτερη Σκηνοθεσία σε ταινία μικρού μήκους/ Best Director in A Short Film/:
Ballet Objectif, Alexander Delnevo, Ιταλία/Italy, 2′, 2014

4. Βραβείο καλύτερης ελληνικής ταινίας μικρού μήκους /Best Hellenic Short Film/:
To Κλάμα – Γιώργος Δημητρόπουλος & Κωστής Αντωνίνης, 2015, Ελλάδα, 16’

5. Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους/Best Short Film:
Σπίτι με κήπο – Μαριτίνα Πάσσαρη, 2015, Ελλάδα, 20′
Δ) 8 Ταινίες Μεγάλου Μήκους διαγωνίζονται για τον «Χρυσό Πήγασο»
1. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής / Best Production Design in a Feature Film: Simshar, Nina Gerada and Jonathan Hagos, Μάλτα/Malta, 101′, 2014.
2. Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών / Best Sets & Costumes in a Feature Film: O Λέων της Πεντέλης/ Τhe Lion of Penteli, Τάκης Βογόπουλος/Takis Vogopoulos, Ελλάδα/Greece, 84′, 2014.
3. Βραβείο καλύτερης μουσικής επένδυσης / Best Original Score : 1) Simshar, Ruben Zahra, Μάλτα/Malta, 101′. 2014 2) Happiness wrapped in a Blanket, Avi Belleli, Ισραήλ/Israel, 52′, 2014
4. Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ/ Best Editing in a Feature Film: Ι am not from Barcelona, Muriel Allart & Stephane Leclercq, Βέλγιο/Belgium, 83′, 2015.
5. Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου / Best Screenplay in a Feature Film: Yosi Artzi, Happiness wrapped in a Blanket, Ισραήλ/Israel, 52′, 2014.
6. Βραβείο Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου / Best Actress in a second role in a Feature Film: O Χειμώνας/The Winter, Έφη Παπαθεοδώρου/Efie Papatheodorou, Αγγλία/UK, 105′, 2014.
7. Βραβείο Δεύτερου Ανδρικού ρόλου / Best Actor in a second role in a Feature Film: Dark Illusion, Aνδρέας Μαριανός/Andreas Marianos, Ελλάδα/Greece, 72′, 2014.
8. Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου / Best Leading Actress in a Feature Film: Shimshar, Clare Agius, Μάλτα/Malta, 101′, 2014.
9. Βραβείο Πρώτου Ανδρικού ρόλου / Best Leading Actor in a Feature Film: O Λέων της Πεντέλης/ Τhe Lion of Penteli, Τάκης Βογόπουλος/Takis Vogopoulos, Ελλάδα/Greece, 84′, 2014.
10. Βραβείο Φωτογραφίας / Best Cinematography in a Feature Film:
O Λέων της Πεντέλης/ Τhe Lion of Penteli, Νεκτάριος Σουλδάτος/Nektarios Souldatos, Ελλάδα/Greece, 84′, 2014.
11. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους / Best Director in a Feature Film: Yosi Artzi, Happiness wrapped in a Blanket, Ισραήλ/Israel, 52′, 2014.
12. Χρυσός Πήγασος / Golden Pegasus/ Simshar, Rebecca Cremona, Μάλτα/Malta, 101′, 2014.


Copyright © 2015 BRIDGES International Film Festival