PROGRAM SCREENINGS, CONFERENCES, ART EXHIBITION, WORKSHOP, MUSIC EVENTS FOR 7th BRIDGES FILM FESTIVAL in NAFPLIO

bridgesprogramme_preview-1

PROGRAM SCREENINGS, CONFERENCES, WORKSHOP, MUSIC EVENTS 7th BRIDGES FILM FESTIVAL in NAFPLIO

 

7ο ΓΕΦΥΡΕΣΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ


ΝΑΥΠΛΙΟ

19-29/10/16

      ΑΙΘΟΥΣΕΣ: 

  1. ΘΕΑΤΡΟ ΤΡΙΑΝΟΝ / TRIANON THEATRE

  2. CINE NAFPLION

  3. ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ


ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ 


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

7ου ΔΙΕΘΝΟΥ΅Σ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ «ΓΕΦΥΡΕΣ» 2016


19/10/2016 – Tετάρτη – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ ή ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ *

18:30

B/W 1      Νo Budget Story, Ρένος Χαραλαμπίδης, Ελλάδα, 1997, 84’

20:30

ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ

Φιλαρμονική Δήμου Ναυπλιέων

21:30

GP Μ      Lucky Stiff – Christopher Ashley, ΗΠΑ, 2014, 78′

* Πιθανή αλλαγή χώρου λόγω εργασιών

=====================================================

20/10/2016 – Πέμπτη – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ ή ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ *

18:00

SGF      Y.K.AN. – Ανδρέας Σεϊττάνης, Κύπρος, 2016, 15′

SGF      Buchstabensuppe – Στέλλα Νικολέττα Δρόσσα, Ελλάδα, 2016, 14′

GP        Psychoromantic – Wataru Shibata, Ιαπωνία, 2015, 70′

20:00

B/W 1  Αντίο Βερολίνο – Δημήτρης Αθανίτης, Ελλάδα, 1994, 74’

* Πιθανή αλλαγή χώρου λόγω εργασιών 

=====================================================

21/10/2016 – Παρασκευή – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ ή ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ *

18:00

SGF        Ο Κύκλος, το Σκιάχτρο και η ΣιωπήΧάρης Καραουλάνης, Ελλάδα, 2013, 19′

SGF M   Fragmenta – Ηλίας Χαρίσης, Ελλάδα, 2016, 6′ Q+A

SGF        Το Στούντιο Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2016, 5′ Q+A

DOC SVA Παρρησία Mart Raukas, Εσθονία-Ελλάδα, 2016, 18′ Q+A

19:30

ΒΡΑΔΥΑ ΘΟΔΩΡΟΥ ΜΑΡΑΓΚΟΥ / THODOROS MARAGOS NIGHT Q+A

GP             Πώς να σωπάσω ? – Θόδωρος Μαραγκός, Ελλάδα, 2016, 99′

21:30

PAN           Μάθε Παιδί μου ΓράμματαΘόδωρος Μαραγκός, Ελλάδα, 1981, 96′

* Πιθανή αλλαγή χώρου λόγω εργασιών

=====================================================

22/10/2016 – Σάββατο – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ

11:00- 13:00

HMEΡΙΔΑ 

«Η αξία της Ελληνικής γλώσσας, το Ελληνικό τοπίο και το Ελληνικό φως και πως εκφράζεται μέσα στην Έβδομη Τέχνη».

  • H Φωτογραφία στον Κινηματογράφο και οι κινήσεις της Ψυχής 

Μart Raoukas (Καθηγητής Φιλοσοφίας, σκηνοθέτης – Εσθονία 

  • «Το πορτρέτο, στο ελληνικό τοπίο, από τον Αγγελόπουλο στον Βούλγαρη». 

Γιάννης Λεοντάρης (Αναπληρωτής καθηγητής Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Πρόεδρος Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου) 

  • Ένα Γράμμα μια Ιστορία : Κινούμενα σχέδια και διάδραση για την ελληνική γλώσσα και αλφάβητο».

Σοφία Μαντουβάλου (συγγραφέας, εκπαιδευτικός τεχνολόγος)

Αρίσταρχος Παπαδανιήλ (σκηνοθέτης/director-animator)

  • Εκδοχές του τοπίου στο σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο” 

Κωστούλα Καλούδη (Επίκουρος καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου / ιστορικός κινηματογράφου) 

  • «Το πέτρινο φως. Για μια Γλυπτική του Χρόνου» 

Τζίμης Ευθυμίου (εικαστικός, εκπαιδευτικός)

  • Η Αρχαία Όρχησις ως βιωματική πρόσληψη της Ελληνικής Γλώσσας σήμερα. 

Άννα Λάζου (Λέκτορας Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Αθηνών) 

  • Αθηναϊκό σύνολο Όρχησης / Athens Orchesis Ensemble – Svetlana Volkova, Olga Noskova, Φιλάνθη Κουλάκου
    • Δημήτρης Νόσης – Άρπα / Dimitris Nosis Harp

14:00- 18:00

Κινηματογραφικό Εργαστήρι “Πήγασος” 

Με τον Αντώνη Κόκκινο, σκηνοθέτη

18:00

B/W 1   Ένας Λαμπερός Ήλιος Βασίλης Λουλές, Ελλάδα, 2002, 38’

B/W 1    Ο Τζίμης ο Τίγρης – Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα, 1966, 16’

19:00

SGF       Η Επόμενη Μέρα Δημήτρης Χριστοδούλου, Ελλάδα, 2016, 16′ Q+A

——————————————————————————————————–

19:30 EIKAΣTIKH ΕΚΘΕΣΗ “ΓΕΦΥΡΕΣ” (Ορίζοντας Γεγονότων)  ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ

20:30

GP         Το κάλεσμα Ιωάννης Στραβόλαιμος, Ελλάδα, 2016, 94′ Q+A

22:15

GP B/W 2 Ουτοπία/Utopia – Νίκος Κουρού, Ελλάδα, 2016, 78′ Q+A

23/10/2016 – Kυριακή  – CINE NAFPLIO

11:00

B/W 1    Μικρή Άρκτος Ελισάβετ Χρονοπούλου, Ελλάδα, 2015, 86’

B/W 1    Tι κρίμα – Τάκης Παπαναστασίου, Ελλάδα, 2015, 20’

12:00

DOC       Φύλακες του Αιγαίου Όμηρος Ευαγγελινός, Ελλάδα, 2016, 84’

13:30

B/W 1    ΧαράΗλίας Γιαννακάκης, Ελλάδα, 2013, 78’

23/10/2016 – Kυριακή – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ 


11:00 6-12 ετών

ΑΝΙ         Ένα Γράμμα μια Ιστορία Αρίσταρχος Παπαδανιήλ, Σοφία Μαντούβαλου, Ελλάδα, 2009-2010, 66′ Q+A

12:30 6-15 ετών

ΑΝΙ        HeavenKid: Time-Space Door – Derrick, Yung-Te, Wu, Ταϊβάν, 2013, 11′

ΑΝΙ        Αγρινούι Αλέξης Χαβιάρας, Κύπρος, 2015, 20′ Q+A

13:15 6-18 ετών

B/W 1    Ο αθέμιτος συναγωνισμός – Δήμος Αβδελιώδης, Ελλάδα, Greece, 1982, 21′

18:00

SGF WCD Μικρό Αστέρι Φίλιππος Τσαπέκης, Ελλάδα, 19′ Q+A

DOC      Ιστορίες σε Αναμονή – Δημήτρης Πανέλης, Ελλάδα, 2016, 13′ Q+A

SGF       Μολών Λαβέ Μιχάλης Μαυρομούστακος, Ελλάδα, 2016΄, 11′ Q+A

ΑΝΙ       Κάτι Λαδώνεται – Άκης Μελάχρης, Ελλάδα, 2016, 9′ Q+A

SFF       Ψάχνοντας για το μονοπάτι  – Gilbert Merme, Ελβετία, 2016, 20′ Q+A

20:30

GP        Swing Away – Michael Nickles, ΗΠΑ, 2016, 98′ Q+A

22:30

ΠΑΡΤΥ  3SIXTY

=====================================================

24/10/2016 – Δευτέρα – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

18:00

B/W 1     Ηappy Day Παντελής Βούλγαρης, Ελλάδα, 1976, 96’

19:40

GP           ΕιμαρμένηΑνδρέας Μαριανός, Ελλάδα, 2015΄, 95Q+A

SGF        Τοίχος Μάγια Τσαμπρού, Mark Sargent, Χάρης Τσαμπάς, Ελλάδα, 2015, 13′

21:45

DOC M  En La Periferia/At the outskirts – Alberto Zuniga, Μεξικό, 2016, 97′

======================================================

25/10/2016 – Τρίτη – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

18:00

SFF          Δίδυμα Αστέρια/Twin Stars – Mehmet Tigli, Τουρκία, 2016, 17

SGF WCD ΓενέθλιαΔημήτρης Κατσιμίρης, Ελλάδα  2016, 13′ Q+A

SFF SVA  Ντελίριο/Delirium – Simone de Sousa Mesquita, Kούβα, 2016, 9′

SFF           Αυγά και Στρατιώτες/Eggs and Soldiers – Imelda O’Reilly, ΗΠΑ, 2016, 20′

SFF SVA M  Να με Φας!/Eat Me! Ilina Perianova, Βουλγαρία,Εστονία, 2016, 21′

20:15

GP              Κάψουλα/Capsule – Andrew Martin, Αγγλία, 2016, 92′

22:00

GP M         Lewis & Klarq – Neil Butler, HΠA, 2016, 88′

=====================================================

26/10/2016 – Τετάρτη – ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ 

19:00

Ζωντανή Mουσική και τραγούδια από ταινίες που συμμετέχουν στο φεστιβάλ

21:00

Αναπλιώτικο Μουσικό Σχήμα

 

=====================================================

27/10/2016 – Πέμπτη – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ

18:00

SFF        Veni, Vidi, Fugi – I came, I saw, I fled – Robert Eugen Popa, Ρουμανία, 2016, 29′ Q+A

SGF       Εμένα ο γιος μου – Χάρης Καραουλάνης, Ελλάδα, 2016′, 7′ Q+A

SGF       Chelsea International – Paul Adelizzi, ΗΠΑ, 2016, 16′ Q+A

SGF WCD Dirty Roses Πέτρα Τερζή, Ελλάδα, 2016, 5′ Q+A

SFF       Solo – Gia Kreselidje, ΗΠΑ, 2016, 17′ Q+A

21:00

GP        Το Όνειρο μιας Σκιάς – Νικήτας Μπάλλας, Αυστραλία, 2016, 100′ Q+A

====================================================

28/10/2016 – Παρασκευή  – Θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ 

18:00

SFF Β/W 2   Hugo – Theo Pavlou, Αγγλία, 2016, 12′

SGF Β/W 2   3000 – Αντώνης Τσώνης, Αυστραλία, 2016, 20′ Q+A

19:00

GP                 Aόρατος – Δημήτρης Αθανίτης, Ελλάδα, 2015, 84’ Q+A

21:00

PAN             Oυζερί TσιτσάνηςMανούσος Μανουσάκης, Ελλάδα, 2015, 121′

=====================================================================

29/10/216 – Σάββατο – ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ

19:30

  • ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΒΡΑΒΕΙΩΝ “ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ”

21:15

Προβολή ταινίας μικρού μήκους από το Kινηματογραφικό Eργαστήρι “Πήγασος”

21:30

ΠΡΟΒΟΛΗ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ


 

ΠΑΡΟΡΑΜΑ

Q+A     Με τη παρουσία του σκηνοθέτη / Director’s attendance

Β/W 1 Σύγχρονος Ελληνικός Κινηματογράφος σε Άσπρο και Μαύρο / Contemporary Greek Cinema in Black and White

Β/W 2  Ασπρόμαυρη Ταινία / Black and White Film

GP         Χρυσός Πήγασος / Golden Pegasos

SGF      Ελληνική Ταινία Μικρού Μήκους / Greek Short Film

SFF       Ξένη Ταινία Μικρού Μήκους / Foreign Short Film

DOC      Tαινία τεκμηρίωσης / Documentary

Μ             Mουσική Ταινία / Μusic Film

SVA        Ταινία Μικρού Μήκους Video Art / Short Video Art

ΑΝΙ         Κινούμενα Σχέδια / Animation

PAN       Πανόραμα / Out of Competition

WCD    Εμείς Μπορούμε / We Can Do

ΑΦΙΕΡΩΜΑ / TRIBUTE :    1. ΘΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ/THODOROS MARAGOS     2. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΘΑΝΙΤΗΣ/DIMITRIS ATHANITHS

 


6o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου «ΓΕΦΥΡΕΣ«

Πρόγραμμα προβολών ΑΘΗΝΑ 15-21/10/15

ΓΕΦΥΡΕΣ 2015 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ALKYONIS ART CINEMA 6οκτ15


Πρόγραμμα προβολών ΚΟΡΙΝΘΟΣ  22-24/10/15 

ΓΕΦΥΡΕΣ 2015 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΡΙΝΘΟΣ 13οκτ15


Πρόγραμμα προβολών KIATO 23/10/15

ΓΕΦΥΡΕΣ 2015 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΙΑΤΟ 6οκτ15


Πρόγραμμα προβολών ΛΟΥΤΡΑΚΙ 24/10/15

ΓΕΦΥΡΕΣ 2015 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 6οκτ15


Πρόγραμμα προβολών + Τελετή Βραβείων «Χρυσός Πήγασος» ΝΑΥΠΛΙΟ 25/10/15

ΓΕΦΥΡΕΣ 2015 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑΥΠΛΙΟ 6οκτ15


 

ΓΕΦΥΡΕΣ 2015 ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

ΑΘΗΝΑ 15-21/10
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ 18-19/10
ΝΑΞΟΣ 20/10
ΚΟΡΙΝΘΟΣ 22-24/10
ΚΙΑΤΟ 23/10
ΛΟΥΤΡΑΚΙ 24/10
ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 24/10
ΡΕΘΥΜΝΟ 24/10
ΝΑΥΠΛΙΟ 25/10
ΧΑΛΚΙΔΑ 26/10
ΤΡΙΚΑΛΑ
ΚΟΖΑΝΗ

5o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου «ΓΕΦΥΡΕΣ«

http://cineartfestival.wix.com/bridges#!portfolio/c1rxd


Copyright © 2015 BRIDGES International Film Festival